واکسن های مورد نیاز بچه گربه و گربه ها

اگر از گربه نگهداری می‌کنید و یا قصد نگهداری از گربه را به عنوان حیوان خانگی دارید، باید در نحوه نگهداری و نیازی‌های مراقبتی گربه اطلاعات دقیقی داشته باشید. یکی از مهمترین مواردها، پیشگیری در برابر بیماری‌ها است و این امر با واکسیناسیون بچه گربه به صورت دقیق و منظم اتفاق خواهد افتاد. واقعا مهم خواهد بود که از واکسن‌های ضروری بسته به منطقه زندگی خود اطلاع داشته باشیم.

واکسن گربه ها

یکی از سوالات مهم که برای همه پیش خواهد آمد این است که از چه سنی واکسن بچه گربه را باید شروع کرد؟

زمان شروع و ادامه برنامه واکسن بچه گربه، مهم و حیاتی است، زیرا بچه گربه در ابتدا سیستم ایمنی ضعیفی خواهد داشت. سیستم ایمنی بچه گربه قبل از تولد و در رحم گربه مادر تقویت می‎‌شود. این مقدار ایمنی جوابگوی ۵ تا ۷ هفته اول زندگی بچه گربه خواهد بود. بنابراین زمان ایده‌آل برای شروع واکسن بچه گربه ۲ ماهگی است.

cats vaccine

قبل از اولین واکسن اجازه ندهید بچه گربه شما با گربه‌های دیگر مخصوصا گربه‌های خیابانی ارتباطی داشته باشد. زیرا امکان انتقال بیماری وجود خواهد داشت، درحالی که بچه گربه شما هنوز هیچ واکسنی را دریافت نکرده است.

برنامه واکسیناسیون بچه گربه‌

نظم و تداوم در اجرای برنامه واکسیناسیون توصیه اکید ما است. توصیه می‌کنیم برنامه واکسیناسیون بچه گربه خود را با هماهنگی و طبق برنامه ریزی دامپزشک اجرایی کنید. زیرا دامپزشک از بیماری‌های خاص آن منطقه اطلاع داشته و واکسن‌های مورد نیاز را تجویز خواهد نمود. حیاتی است که قبل از واکسیناسیون، بچه گربه برای بیماری‌هایی مانند بیماری لوسمی و FIV آزمایش شود.

واکسن های مورد نیاز بچه گربه

با این تفاسیر، برنامه اساسی برای واکسیناسیون بچه گربه ارائه می کنیم:

  • ۲ ماهگی : واکسن لوسمی و آزمایش میزان ایمنی بدن بچه گربه، اولین مقدار از واکسن سه‌گانه، این واکسن علیه بیماری‌های  panleucopenia، calicivirus و rhinotracheitis عمل می‌کند.
  • ۲.۵ ماهگی : دوز اول واکسن لوسمی بچه گربه
  • ۳ ماهگی: تکرار واکسن سه گانه
  • ۳.۵ ماهگی : تکرار واکسن لوسمی
  • ۴ ماهگی : اولین واکسن هاری
  • سالیانه : از اینجا به بعد واکسن به صورت سالیانه برای گربه شما بنا به تشخیص دامپزشک تجویز خواهد شد تا ایمنی بدن گربه را در طولانی مدت حفظ نماید. بنابراین واکسن‌های سه گانه، لوسمی و هاری  باید به صورت سالیانه به گربه داده شود.

پشمام

برای سلامتی گربه ها بسیار مهم خواهد بود که آنها سالانه واکسینه شوند، مخصوصا برای گربه‌هایی که از خانه خارج می‌شوند و با گربه‌های دیگر در ارتباط هستند. واکسن سه‌گانه از گربه در برابر دو بیماری شایع رینوتراکیت گربه و کالیکویروس محافظ می‌کند، همچنین بیماری panleucopenia که یک بیماری گوارشی در گربه ها است در واکسن سه‌گانه نهفته است.

مریض شدن گربه

واکسن لوسمی برای بچه گربه بسیار حیاتی است. زیرا در صورت ابتلا به این بیماری، امکان مرگ برای بچه گربه وجود خواهد داشت. واکسن هاری ممکن است در منطقه زندگی شما جز واکسن‌های ضروری نباشد، اما به دلیل قابلیت سرایت به انسان، مخصوصا برای گربه‌هایی که به بیرون از خانه دسترسی دارند، اجباری است.

مسابقه اینترنتی

منبع : نسکالو

🔔 یکی برای نسکالو  .  .  .  نسکالو برای همه 🔔

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه